Warsztaty z pieczenia chleba na zakwasie

Mąka, zakwas, sól i woda – to będą Twoje narzędzia pracy. Z naszą pomocą ręcznie usypiesz, wyrobisz i upieczesz swój chleb.

Zadzwoń i umów termin warsztatów – (+48) 514 158 766

Mąka, zakwas, sól i woda – to będą Twoje narzędzia pracy. Z naszą pomocą ręcznie usypiesz, wyrobisz i upieczesz swój chleb. Oblepione ciastem ręce i dobra zabawa gwarantowana!

Wyjątkowe warsztaty wypiekania naszych flagowych chlebów na zakwasie – Białego, Śpiewanego i Żytniego. Każdy z uczestników dowie się co zrobić, aby chleb był idealnie wyrośnięty i przepyszny w smaku, a co ważniejsze – pozbawiony ulepszaczy i konserwantów. Chciałbyś zacząć piec swój własny chleb? Te warsztaty są dla Ciebie!

Pragniemy zaszczepić w Was pasję do wypieku zdrowego chleba, pozbawionego konserwantów i ulepszaczy. Podczas warsztatów wszystko zrobisz samodzielnie pod fachowym okiem Wiesi lub Bogdana, którzy wypiekają chleb od kilkunastu lat. Proponujemy Wam aż trzy formy warsztatów – grupowe skrócone, grupowe dwuetapowe lub indywidualne.

Warsztaty dla zorganizowanych grup

Pokazowe warsztaty pieczenia chleba

Chcielibyśmy podzielić się z Wami naszą pasją i miłością do chleba wolnego od ulepszaczy i konserwantów. Nic poza mąką, zakwasem, solą i wodą, czasem z ziarnami, czasem z łyżeczką miodku z mniszka. Przez 1,5-2 godziny pokażemy Ci jak upiec własny chleb na zakwasie. Przez ponad dekadę w naszej chyży nauczyliśmy piec chleb setki osób, które do dziś cieszą się i korzystają z tej umiejętności.

Trzy rodzaje chleba:

  • śpiewany – pszenno-żytni z ziarnami
  • żytni – mąki żytnie z ziarnami
  • biały – mieszanka mąk pszennej i żytniej bez ziaren

Zaczynamy od wstawienia chleba do pieca. W trakcie pieczenia, pokażemy Ci naszą mini piekarnię, w której przygotowujemy nasze pyszne chleby. Warsztaty mają formę prezentacji, podczas której zdradzimy Ci tajniki wyrabiania chleba, podarujemy nasze przepisy i pokażemy jak przy niewielkim wysiłku możecie jeść zdrowe pieczywo. Podczas warsztatów czena na Ciebie degustacja naszych chlebow oraz produktów naturalnych.

Przyjmiemy Cię w progach naszej 140 letniej chyży. Nie obędzie się bez barwnych opowieści i anegdot jak to „rzuciliśmy wszystko i wyjechaliśmy w Bieszczady”.

Zapraszamy Was na wspólne, kreatywne spędzenie czasu, pamiętajcie jednak, że uczestnik warsztatów musi mieć ukończone 14 lat. 

Co zawiera pokaz:

  • Przekazanie 20 letniego doświadczenia i szczegółowej wiedzy z zakresu wypiekania domowego chleba
  • Omówienie mąk i niezbędnych składników
  • Krok po kroku omówienie połączone z pokazem wyrabiania trzech rodzajów chleba: Śpiewanego, Białego i Żytniego
  • Wypiek chleba w trakcie trwania pokazu
  • Omówienie procesu wykonania własnego zakwasu
  • Degustacja trzech rodzajów chleba i produktów z naszej manufaktury

Ważne informacje:

Czas trwania ok. 1,5 -2 godziny zabierz tylko gotowość i otwartość na nowe umiejętności

Warsztaty organizujemy przy minimalnej ilości 4 osób. Jako, że chyża ma ograniczone miejsce, maksymalna ilość osób wynosi 15 osób.

Zadzwoń i umów termin warsztatów – (+48) 514 158 766

Dla małych drup lub indywidualne

Warsztaty dwuetapowe

Etap I, godzina poranna, czas trwania 1,5-2h

Warsztaty rozpoczynamy o godzinie 10:00. Wprowadzimy Cię w nasz świat chleba, pokażemy Ci piekarenkę, przekażemy całą wiedzę, którą nabywaliśmy przez lata. Przy swoim stanowisku pracy znajdziesz mąki, zakwas, ziarna oraz miskę, czyli wszystkie potrzebne artykuły do wypieku chleba. Sam odważysz odpowiednie proporcje, ręcznie wyrobisz ciasto i nałożysz je do foremek aby wyrosło. Podczas wyrastania przygotujemy wspólnie produkty sypkie, które zabierzesz ze sobą do domu, aby bez wymówek upiec pierwszy bochen bez naszej pomocy. Otrzymasz także szczegółowy przepis. Następnie możesz delektować się przyjemnym dniem w naszym ogrodzie degustując produkty z naszego gospodarstwa, popijając kawę, ziołową herbatę lub naleweczkę.

Etap II, 3-3,5 godziny później, czas trwania 1,5-2h

Podczas tego etapu pokażemy Ci kiedy ciasto chlebowe jest gotowe do wypieku. Opowiemy o sposobach smarowania chleba przed wypiekiem i o całym procesie pieczenia. Samodzielnie wsadzisz formę do pieca. W między czasie, delektując się filiżanką kawy, będziemy oczekiwać finału naszych warsztatów, czyli gotowego, samodzielnie przygotowanego bochenka.

Jak spędzisz czas pomiędzy etapami?

Chleb wyrasta kilka godzin, więc w międzyczasie zachęcamy do skorzystania z uroków naszej wsi, gdzie pozostało mnóstwo łemkowskich zabudowań. Polecamy spacer do Cerkwi parafialnej p.w. Św. Mikołaja z 1806 r., do zaprzyjaźnionej alpakarni, a dla koneserów pieszych wędrówek proponujemy wizytę w Schronisku nad Smolnikiem z niebywałą panoramą okolicy. Proponujemy również spacer na Jeziorka Duszatyńskie, które zachwycają swym pięknem o każdej porze roku.
Dla chętnych możemy zorganizować przejazd wozem z końmi, który przewiezie Was do wspomnianych miejsc, przejeżdzając po brodach Osławy.

Co zawiera cena warsztatów:

  • Fachowa opieka prowadzącego
  • Własnoręczne wyrabianie chleba
  • Wybrany bochenek chleba (śpiewany, żytni lub biały)
  • Degustacja naturalnych produktów Bieszczadzkich Smaków
  • Przepis + starter zakwasu

Ważne informacje:

Warsztaty grupowe: Warsztaty przeznaczone są dla maksymalnie 10-12 osób jednocześnie, czynnie biorących udział w wypieku chleba.

Warunkiem odbycia się warsztatów jest zebranie się co najmniej czterech uczestników warsztatów.

Warsztaty indywidualne: Warsztaty przeznaczone dla jednej osoby, kiedy to spędzimy czas w cztery oczy i odpowiemy na wszystkie, nawet najtrudniejsze pytania dotyczące wypieku chleba 

Zadzwoń i umów termin warsztatów – (+48) 514 158 766

Zapytaj o dogodny termin